Pomembnost socialnih podjetij

socialno podjetjeRazmišljate o ustanovitvi lastnega podjetja? Ste se že vprašali o tem, kaj vse bo pri takšnem postopku potrebno opraviti? Za začetek je dobro vedeti, kakšno obliko sploh želite. Najbolj značilni sta še vedno s.p. in d.o.o., zato se o razlikah med njima dobro prepričajte. Kje je torej osebna odgovornost še posebej potrebna? Pri s.p., saj tukaj odgovarjate za kakršne koli napake z vsem svojim premoženjem, medtem ko pri d.o.o. le z denarjem vezanim na podjetje. Pri ustanavljanju d.o.o. boste tudi potrebovali 7.500 € osnovnega kapitala, česar pri s.p. ne potrebujete. Je pa zato pri slednjem obdavčitev dobička do 50 %, medtem ko je pri d.o.o. le 17 %.  Kaj pa knjigovodenje? Medtem ko je pri d.o.o. dvostavno, je pri s.p. lahko enostavno ali dvostavno, odhodki pa so normirani.

Pred ustanovitvnijo pa morate presoditi tudi o svoji odgovornosti, saj se je potrebno zavedati, da je s.p. bolj odgovoren, saj upravlja z vsem svojim premoženjem, za razliko od uporabnika d.o.o. podjetja.

Kaj pa socialno podjetje? Ste zanj že slišali? Vsekakor tukaj ni cilj dobiček in opravljanje neke dejavnosti, ampak predvsem zagotavljanje dela breposlenim. To pa je v zadnjem času vse pogosteje, in prav zato se  socialno podjetje vse bolj razvija. Tukaj se lahko zaposlijo torej brezposelni z manjšimi možnostmi zaposlitve, invalidi, brezposelne mladoletne osebe brez osnovne šole, brezposelni nad 55 letom starosti in še mnoge osebe z raznimi ovirami pri zaposlitvi. In kaj so še prednosti, ko gre za socialno podjetje? Člani v njih lahko delujejo povsem prostovoljnom prav tako je takšno tudi delo. Ustavnoljeni so na podlagi samostojnih odločitev in v odločanje vključujejo tudi delavce. In kar je najpomembnejše – delajo v korist svojih članov, prav tako pa tudi v korist javnosti, saj s tem zmanjšujejo brezposelnost.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.